Nasze książki

Bez strategii przetrwania
Denis Urubko
Joe Tasker, brytyjski wspinacz, nazwał góry dziką areną. Wiele w tym prawdy, bo tak naprawdę kiedyś wyprawy w góry wysokie były wyjściem poza świat cywilizacji. Alpinista przebywał jakby na innej planecie, odcięty od rodziny, informacji, często też od jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Dziś, dzięki komunikacji satelitarnej, dzięki Internetowi, na bieżąco można śledzić przebieg całych wypraw oraz losy akcji ratunkowych. Za przykład niech posłuży historia z Nanga Parbat, którą w styczniu 2018 roku żyła cała Polska. Akcja ratunkowa po Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza przeprowadzona przez czterech polskich alpinistów, w tym autora książki, na długie godziny przykuła tysiące osób do ekranów telewizorów i komputerów. W niniejszej książce opisano tę oraz inne spektakularne i dramatyczne akcje ratunkowe, które nie zostały nagłośnione przez media i mało kto o nich wiedział. Denis Urubko w swych, często intymnych, opowiadaniach chce skłonić czytelnika do refleksji nad pytaniem o istotę alpinizmu, o zasadność podejmowania ryzyka w celu ratowania ludzkiego życia. Opowiadania te pięknie korespondują z twierdzeniem Andrzeja Wilczkowskiego, że nikt nie dał alpiniście prawa rezygnacji ze swojego człowieczeństwa na rzecz górskiej pasji.
Bogusław Magrel

Skazany na góry
Denis Urubko
Wydanie we współpracy z Wydawnictwem Agora.
“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle. To doskonała pozycja dla tych, którzy pragną się dowiedzieć kim jest ten tajemniczy człowiek, którzy chcą bliżej poznać historię jego górskich dokonań oraz prywatne oblicze. „Skazany na góry” – to książka urzekająca i zaskakująca, bo właśnie taki jest jej autor.

Czekan Porucznika
Denis Urubko
Zbiór opowiadań autobiograficznych Denisa Urubko, jednego z wybitniejszych himalaistów ostatnich lat. Autor pierwszych zimowych wejść na Makalu i Gasherbruma II, dwukrotnie nagrodzony prestiżowym Złotym Czekanem przybliża swój górski świat w 10 opowiadaniach.
W książce Denisa Urubki jest wszystko, co w alpinizmie najpiękniejsze. W opowieściach przetykanych wspomnieniami sugestywne opisy przyrody przeplatają się z relacjami z trudnych wspinaczek i przemyśleniami autora. Jest przyjaźń, która nie zna granic państw i granic poświęcenia, jest autentyczność – prawdziwe imiona i nazwiska ludzi, nazwy miejsc. Opowiadania Denisa potwierdzają starą prawdę, że góry przywracają równowagę ducha i uczą cenić życie. Bo ceni je ten, kto – chociaż od czasu do czasu; choćby we własnym, subiektywnym przekonaniu – bywa na jego krawędzi.
Bogdan Jankowski

Miejsce przy Stole
Andrzej Wilczkowski
„Miejsce przy stole” to kultowa pozycja polskiej literatury górskiej. W książce Wilczkowski rysuje panoramę powojennego środowiska wspinaczkowego i opisuje działalność tatrzańską w latach 1945-55. „Miejsce przy stole” to opowieść pełna anegdot, świetnie oddająca klimat dawnych czasów. Książka ze względu na swój uniwersalny przekaz miała już cztery wydania (1983, 1992, 2002, 2008).
Andrzej Wilczkowski to alpinista, polarnik, kierownik wypraw w Hindukusz i do Etiopii. Współautor dziesięciu nowych dróg tatrzańskich i szesnastu pierwszych przejść zimowych. Z wykształcenia inżynier mechaniki Politechniki Łódzkiej. Działacz NSZZ Solidarność. Z zamiłowania historyk.
W 2002 roku Andrzej Wilczkowski został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Władysława Krygowskiego.

Górskie przygody i draki
Andrzej Machnik
„Górskie przygody i draki” to zbiór anegdot, portretów, żywych legend i górskich opowieści. Ze swadą i zacięciem gawędziarza, Andrzej Machnik pisze o wyprawach i powrotach, nadziejach, rozczarowaniach i bolesnych pożegnaniach.
Znany z niekonwencjonalnych poglądów i ciętego języka, doskonale zna środowisko, którego jest nieodłączną częścią. Zajmuje nas historiami o towarzyszach- ze szlaku i schroniska, ze ściany i namiotu, znad kufla z piwem i znad przepaści. Wraca do czasów, które z powodu braków w sprzęcie, nikłych możliwości finansowych i formalnych ograniczeń, czyniły ze wspinaczki przede wszystkim wypadkową umiejętności, brawurowej odwagi, bezczelności, uporu i żelaznej konsekwencji. Nie brak w tym inteligentnego, pełnego ironii i dystansu humoru. Ale jest również głos krytyki wobec współczesnych „lodowych wojowników”, którzy bez sutego dofinansowania ze strony państwa, sauny i piecyka gazowego w bazie oraz „okien pogodowych” niemal nie są w stanie ruszyć do dzieła…
Jeśli ktoś spędził w górach całego świata ponad 40 lat, to siłą rzeczy był świadkiem wielu ciekawych historii. Jeśli ktoś 30 lat szkoli młodzież, to jak mało kto wie, że kursanta stać na wszystko. Jeśli ktoś ma cięte pióro i potrafi z pomysłem opowiedzieć swoją historię to mamy przepis na górski bestseller. Autor niniejszej książki opowiada barwnie, puentuje celnie i czasem krytycznie spogląda na środowisko wspinaczkowe, tak bliskie jego sercu, a zarazem tak dalekie.
Denis Urubko